whatsapp

  • Klima Gazı ve Motor Bakımı

Klima Gazı ve Motor Bakımı

Arabalarda Klima Bakımının Önemi

Arabanın periyodik bakımını yaptırmak kadar klima bakımını yaptırmak da önemlidir. Genel kanının aksine arabaların kliması yalnızca araç içindeki ısının kontrolünü sağlamaz, aynı zamanda aracın içerisindeki nem oranını da düzenler. Yaz aylarında sıcaklığı dengeleyerek konforlu bir sürüş sağlamasının yanı sıra kış aylarında da klimalar aracın içerisindeki nemi düzenleyerek görüş sağlığını iyileştirir.

Klima bakımının bir diğer önemli faydası ise yakıt tasarrufu sağlamasıdır. Uzun süre bakımı yapılmamış klima ve kompresör sistemleri düzgün çalışabilmek için daha fazla yakıt tüketir bu da uzun vadede araç sahiplerini ekonomik olarak zor durumda bırakır. Yakıt tasarrufu sağlamak için arabaların klima bakımını ihmal edilmemelidir.

Arabanın klima sistemi hortum, polen filtresi, keçe, valf ve kompresör gibi parçalardan oluşur. Arabanın diğer parçaları gibi klima sisteminin parçaları yağlanır ve parçaların yağlanması tüm sistemin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar. Arabanın klima sisteminin önemli parçalarından biri de klima gazıdır. Klimanın gazının değiştirilmesi ve klima motoru bakımı klima bileşenlerini korur ve sistemin en yüksek verimde çalışmasını sağlar.