Hyundai’nin denizaşırı ülkelerde kurduğu ilk üretim tesisi olan Hyundai Assan İzmit Fabrikasıdır. Türkiye’nin dışında başta Avrupa olmak üzere yakın coğrafyada bulunan tüm pazarlar için 1997 yılından bu yana üretim gerçekleştiriyor.

Üretim bandı, Pres, Gövde, Boya, Montaj ve Motor Montaj olmak üzere 5 atölyeden oluşmuştur. Hundai Assan Fabrikası’nda, 1.2 Lt., 1.4 Lt benzinli ve 1.4 Lt dizel motor seçeneklerine sahip olan Hundai i20 Troy'un üretimi yapılmaktadır.

Hyundai Assan Fabrikası’nda saatte ortalama 22 araç üretiliyor. Günlük toplam üretim yaklaşık 400 adedi üretim kapasitesine sahiptir. Bugüne kadar 400 binin üzerinde üretimi yapılan i20 modelleri Türkiye’den ihraç edilmektedir. Başta Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerin aralarında bulunduğu Avrupa ülkelerinin yanısıra Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri dahil olmak üzere yaklaşık 30 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiştir.

Hyundai’nin İzmit’te üretilen i20 modeli, global üretim merkezleriyle aynı seviyede üretim kalitesine sahiptir. Hyundai Assan Fabrikası’nın yatırım değeri 382 milyon dolardır. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi’nin uygulanır. Yıllık üretim kapasitesini 200 bin adede çıkaracak ve 2013 yılı sonundan itibaren yeni üretim bandıyla A segmenti araç üretimine başlamıştır. Türkiye, Avrupa ve bölgenin en önemli üretim merkezlerinden biri haline gelmiştir.