whatsapp

  • Fren ve Amortisör Bakımı

Fren ve Amortisör Bakımı

Amortisör her 20 bin kilometrede bir yetkili tarafından kontrol edilmeli ve gerek duyulursa değiştirilmelidir. Araç sahipleri amortisörün değişip değişmeyeceğini anlamakta zorluk çekebilirler bundan dolayı yetkili birisi tarafından mutlaka kontrol edilmelidir. Virajlarda sarsılma ya da savrulmaya başlaması, tümseklerde sallanması, ses çıkarması, fren durumlarında aracın öne doğru kayması, lastiklerin kısa sürede aşınması gibi durumlarında mutlaka amortisörün değişmesini gerektirir.

Amortisörler sadece konforlu ve sakin sürüş için gerekli değildir. Aynı zamanda tekerleklerin yolu kavraması gibi önemli bir kavramı da beraberinde getirirler. İyi bir amortisör virajlarda, yokuşlarda savrulmayı engeller. Konforlu sürüş için tekelerin yolu tam kavraması ve zıplamamasını sağlar. Bu işlem de hem çekişi artırmakta hem de fren yapıldığında duruş mesafesini kısaltmaktadır.

Amortisör ve fren birbirini tamamlayan unsurlardır. Amortisörler sağlıklı sürüş sağlarlar fren ise sağlıklı durmayı sağlar. Sürüş ve duruş mesafesini sağlayan amortisörlerin bakımı çok önemlidir. Belirli aralıklarla kontrolünün sağlanması ve bakımlarının yapılması araçların sağlığı için de çok önemlidir. Bakımı yapılmalı gerekirse yeni bir amortisörle değişim sağlanmalıdır. Kaza yapmakla yapmamak arasında çok ince bir çizgi vardır. Bu çizgi amortisördür. Aşınmış ya da bakımı gelen amortisörler güvenliğinizi tehlikeye atar. Atik Otomotiv güvencesiyle aracınızın fren ve amortisör bakımını sorunsuz yaptırabilir, sürüş sırasında yaşanabilecek kazaların önüne geçebilirsiniz.